طب سنتی

درمان آنژین گلو درد در طب سنتی

علائم بیماری آنژین گلو درد: تورم و درد لوزتین و گلو توام با سردرد و تب، درد استخوان و کوفتگی بدن. آنژین گاه با لکه های سفید چرکی به روی لوزه ها همراه است به صورتی که لوزه ها ورم کرده و سرخ می شود و لکه های سفید چرک روی آنها ظاهر می گردد معمولاً آنژین به علت ابتلا در اثر میکروب یا ویروسی که عامل بیماری عفونی است می باشد ولی می‌تواند علامت یک بیماری عمومی باشد. 

نکته مهم: آنژین ممکن است علامت یک بیماری وخیم باشد. مثلاً علامت سفلیس مخملک مونونوکلئوز عفونی تومورهای لوزه یا آمیگدال باشد. 

شلغم: شلغم دارای خواص بسیار مفید برای گلو درد میباشد. شربت شلغم جهت رفع آنژین و گلودرد بسیار مفید است. 

طرز تهیه شربت شلغم:وسط شلغم را گود کرده و در ته آن کمی شکر بریزید، پس از مدتی در ته گودی شلغم مقداری آب جمع می گردد آنگاه با قاشق شربت تهیه شده را بردارید و مصرف کنید.

شلغم به صورت پخته نیز دارای خواص بسیار موثری برای کمک به درمان این بیماری است. 

آویشن: آویشن دشمن سم است. خاصیت ضدعفونی موثری در مجاری تنفس و جهاز هاضمه دارد. مقدار دو مثقال آویشن خشک یا تازه را در یک لیتر آب دم کرده، سپس آنرا صاف کرده با عسل شیرین کنید، روزی چهار تا پنج فنجان از آن بنوشید.

جوشانده جو: جوشانده جو بصورت غرغره دارویی بسیار مفیدی برای رفع گلودرد میباشد. یک لیتر آب را روی ۲۰ گرم جو در ظرفی ریخته و بجوشانید، سپس آب آن را عوض کرده و دوباره آن را بجوشانید گ، آنگاه آن را از صافی عبور داده و هر روز سه تا چهار بار آن را غرغره کنید.

جوشانده برگ ازگیل: روزی سه بار با جوشانده برگ ازگیل غرغره کنید، دارویی مفید برای رفع گلودرد و آنژین می باشد.

گل تاج الملوک: از بذر گل تاج الملوک جوشانده ای تهیه می کنند که برای گلودرد به‌عنوان قرقره بسیار مفید است. 

پوست بلوط: ۵۰ تا ۶۰ گرم پوست ساقه های بلوط خشک شده که به صورت پودر درآمده باشد را در یک لیتر آب بجوشانید. سپس بگذارید تا خنک شود و از آن روزی ۳ تا ۴ بار غرغره کنید. این دارو برای رفع آنژین و گلودرد بسیار نافع است. 

درمان اگزما در طب سنتی
بخوانید

شبدر: شبدر سرخ برای سرفه و ورم غده بناگوش بسیار مفید است.

گل آفتابگردان: جوشانده ۱۴۰ گرم تخم و برگ آفتابگردان همراه با ۱۴۰ گرم شکر به صورت غرغره برای درمان عفونت های گلو و گلودرد مفید است. 

کات هندی: پودر تهیه شده از عصاره برگ و جوانه های کات هندی برای درمان آنژین بسیار مفید است. 

کرفس: جهت رفع گلودرد آب کرفس خام همراه با آب لیموی ترش و تازه را مخلوط کنید و روزی سه بار غرغره کنید.

ساقه ریحان: ۵۰ گرم ساقه ریحان دارای برگ و گل را بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و با کمی عسل مخلوط کنید و روزی سه بار در دهان غرغره کنید. این دارو سریعاً تورم گلو و درد را معالجه می‌کند.

صنوبر: جوشانده برگ صنوبر برای درمان گلو درد بسیار مفید است. 

تمشک: ۴۰ تا ۵۰ گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب بریزید و بجوشانید. سپس آن را دم کرده و صاف کنید، از این دارو دو بار صبح و شب غرغره نمایید. غرغره این جوشانده برای گلو درد و ورم لوزتین و تحریکات گلو از هر قبیل بسیار مفید و موثر است.

لیمو: شستشوی حنجره و حق با لیمو برای معالجه آنژین بسیار مفید است.

بنفشه فرنگی: جوشانده بنفشه فرنگی برای تسکین سرفه های مزمن بسیار موثر است. 

تره فرنگی: تره فرنگی برای درمان تورم لوزه تجویز می‌شود. 

چوبک: ۵۰ گرم برگ یا ریشه خشک چوبک را در یک لیتر آب بجوشانید. سپس آن را دم کرده و به عنوان داروی غرغره جهت رفع گلو درد و تورم لوزه از آن استفاده کنید. 

غافثه: غافثه یا دوای جگر را به اندازه ۱۰۰ گرم در یک لیتر آب بجوشانید. تا یک سوم آن بخار شود سپس ۵ گرم عسل به آن اضافه کنید و با آن غرغره کنید این جوشانده برای درمان آنژین و انواع گلودرد مفید است.

شقایق تسکین‌دهنده کاملی برای تحریکات حلق و گلو می باشد.
شقایق تسکین‌دهنده کاملی برای تحریکات حلق و گلو می باشد.

شقایق: شقایق تسکین‌دهنده کاملی برای تحریکات حلق و گلو می باشد.

درمان سردرد با روش های طبیعی و خانگی
بخوانید

۱۰ گرم گل شقایق را در نیم لیتر آب جوش بریزید و بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده و شیرین کنید روزی سه یا چهار فنجان از آن بنوشید. 

شیرین بیان: دم کرده شیرین بیان برای درمان عفونت های گلو و گرفتگی صدا مفید است. 

زرشک: زرشک خشک را در هاون کوبیده ۱۰و گرم از آن را در یک لیتر آب تا دو ساعت بخیسانید. سپس ظرف آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد (بیش از یک دقیقه نباید بجوشد) سپس بگذارید خشک شود، آنگاه روزی سه یا چهار بار نیم فنجان از آن بنوشید. 

گل تاج الملوک: جوشانده بذر و گل تاج الملوک برای درمان آنژین تجویز می‌شود.

جعفری، ترب، توت فرنگی، پونه کوهی و مریم گلی نیز از جمله گیاهانی می باشند که برای درمان این بیماری توصیه می شوند. 

روش های درمان: سیر ۲ عدد که خوب کوبیده شده، یک مشت گل سرخ ولیک، ساقه و برگ مامیران و گل طاووسی را بخیسانید و دست و پا را در آن شستشو دهید. 

توت وحشی: جوشانده برگ توت وحشی به مقدار ۲۵ گرم در یک لیتر آب همراه با عسل برای غرغره کردن در مورد آنژین و گلودرد مصرف می‌شود.

برگ و گل درخت نارنج: آنژین را درمان می‌کند. 

غازیانی: شیره برگ های تازه غازیانی برای غرغره کردن هنگام ابتلا به گلودرد و آنژین بسیار مفید است.

گلبرگ گل سرخ: ۳۰ گرم گلبرگ گل سرخ را در یک لیتر آب ۵ دقیقه بجوشانید و دم کنید. با این دم کرده غرغره نمایید.

زوفا:جوشانده برگ زوفا چروک لوزه ها را از بین می‌برد.

پنیرک: جوشانده پنیرک با یک قاشق زاج سفید به صورت غرغره برای گلو درد بسیار مفید است. 

انار: گلیا پوست انار را به مقدار ۳۰ تا ۴۰ گرم در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و آن را غرغره کنید.

با یان رومی: یک قاشق قهوه خوری از تخم و دانه بادیان رومی را در یک فنجان آب جوش دم کرده و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را میل کنید. این جوشانده در بحرانهای آسم و آنژین استفاده می‌شود.

درمان اگزما در طب سنتی
بخوانید

گل خطمی: دم کرده گل و برگ ختمی به مقدار ۲۰ تا ۳۰ گرم در یک لیتر آب برای معالجه زکام، برونشیت، درد گلو و آنژین استفاده می‌شود طرز مصرف آن به صورت غرغره می باشد و بهتر است که با کمی عسل هم آن را مخلوط نمود.

شاه توت: آب شاه توت را بگیرید و صاف کنید به آن کمی قند اضافه نمایید و روی آتش ملایم بگذارید. دائماً به هم بزنید تا شربت غلیظی به دست آید این شربت را با آبی که در آن جو را خیسانده اید مخلوط کنید بدین ترتیب دارویی بسیار مفیدی برای غرغره کردن در مورد تورم لوزه و گلو درد ناشی از آنژین به دست آورده اید.

عسل: عسل را در آب بجوشانید و غرغره کنید در مورد گلو درد بسیار مفید است. 

انجیر: شربت انجیر مسکن درد گلو و سرفه است. 

گل گندم: جوشانده گل گندم به مقدار ۲۵ گرم در یک لیتر آب برای از بین بردن تب بیمار بسیار مفید است. 

مریم نخودی: گیاه مریم نخودی تب بر و خواب آور است. ۳۰ تا ۵۰ گرم آن را در یک لیتر آب دم کرده و مصرف کنید در پایین آوردن تب بسیار موثر است.

بارهنگ: جوشانده برگهای بارهنگ به صورت غرغره تارهای صوتی را تقویت می کند. گرفتگی صدا و درد گلو را معالجه می‌کند.

برگ بو: ۲۰ تا ۳۰ گرم برگ بوی تازه یا خشک را در یک لیتر آب جوش بریزید و ۱۲ دقیقه آن را دم کنید. سپس آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید، هر روز دو یا سه فنجان از آن را بعد از غذا مصرف کنید.

پونه کوهی: ۶۰ گرم ساقه های گل دار پونه کوهی را که خشک کرده اید در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر روز دو بار از آن قرقره کنید. این دارو گلودرد را خیلی زود شفا می بخشد.

عضویت
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا